Gospodyni numer 3/2020 Pismo o wyjątkowych, przedsiębiorczych kobietach.
Nie tylko malowane Powrót do listy

Wielkanoc bez jajek nie istnieje – ani tych do konsumpcji, ani tych dekorujących lampy, stoły, świeczniki i koszyki. Zresztą wiele jajecznych dekoracji łączy w sobie obie te funkcje.

Ot, chociażby pisanki, na Opol­szczyźnie zwane kroszonkami, gdzie indziej kraszankami albo drapankami. Surowcem jest zwykle jajo kurze, ale do bardziej okazałych wykorzystuje się kacze albo gęsie. Zdobi się wydmuszki, z których zawartość usuwa się strzykawką, albo całe, ugotowane jaja. A metody zdobienia idą dziś w dziesiątki. Te najstarsze to kraszenie i drapanie, czyli tak, jak miało to miejsce m.in. na Opolszczyźnie. Jaja barwiło się w całości naturalnymi barwnikami, a potem rylcem wydrapywało wzory. Tak zdobiony symbol wielkanocnego odrodzenia ma w Polsce ponad tysiącletnią historię. Niewiele młodsze są pisanki, czyli skorupki pokrywane wzorem z wosku, a potem barwione.

Dziś jaja maluje się farbami akrylowymi, pokrywa wzorami kwiatowymi w technice dekupażu, okleja dekoracyjnym papierem, sznurkiem, dzianiną albo szydełkową koronką. Modną ostatnio techniką jest nakładanie warstwami odpowiednio złożonych kawałków satynowej wstążki. Niezwykły efekt kolorystyczny daje technika tzw. quillingowa, w której długie paski kolorowego papieru zwija się w ruloniki, a te przykleja do skorupki. Jajo można też ozdobić wełną czesankową filcowaną na sucho. Do tych bardziej nowoczesnych metod lepiej nadają się jaja ze styropianu. Wśród najdroższych dekoracji jajecznych są te z malowanej porcelany i tzw. pisanki ażurowe. Skorupkę-wydmuszkę nawierca się frezarką, miniszlifierką albo turbiną dentystyczną, a potem pokrywa najcześciej białą farbą akrylową.

Kształt jaja przybierają też oczywiście dekoracje w sieciówkach z asortymentem wnętrzarskim. Mamy więc jaja-solniczki, jaja-świeczki czy jaja-pojemniczki. A komu nie wystarczy jaj przestrzennych, może ograniczyć się do dwóch wymiarów i udekorować wnętrze kartkami papieru w owalnym kształcie, zdobionymi na wzór kartek okolicznościowych.

Karolina Kasperek

Galeria zdjęć