Najnowszy numer Gospodyni już od dziś w sprzedaży:) Możesz zamówić go na  www.edukram.pl
Jak dbać o naturalnie kręcone włosy? Powrót do listy

Kręcone włosy potrzebują wyjatkowej pielęgnacji. Jest to związane z  ich strukturą i tym, że łatwo się przesuszają. Dlatego włosy kręcone często są  matowe i łamliwe. Jak dbać o nasze loki, aby były zdrowe i nie sprawiały kłopotów przy układaniu?
 

Na nasze pytania odpowiada mistrzyni fryzjerstwa - Maria Katscher 

Styliści lansują na ten sezon loki. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy mają naturalnie kręcone włosy. Jak zatem obciąć i pielęgnować naturalne loki, by mieć modną fryzurę?

– Włosy kręcone są bardzo delikatne. Dlatego ich pielęgnację zacznijmy od doboru odpowiedniego grzebienia. Ten powinien mieć szeroko rozstawione zęby. Tylko taki nie łamie i nie wyrywa włosów. A chcąc uniknąć puszenia się włosów, powinniśmy rozczesywać je jedynie na mokro. Poza grzebieniem równie ważny jest sposób ich suszenia. Powinniśmy zaopatrzyć się w suszarkę z dyfuzorem i regulatorem temperatury, i suszyć włosy chłodnym powietrzem, bo ciepłe wysusza włosy, a loki z natury już są suche, wysoka temperatura zatem może doprowadzić do ich przesuszenia.

Czy wystarczy unikać wysokiej temperatury przy suszeniu, by loki się nie przesuszały?

– Niestety nie. Równie ważne są specjalne preparaty do włosów kręconych, w tym szampony, odżywki i maski, których podstawowym zadaniem jest zadbanie o elastyczność skrętu. A zawarte w nich substancje m.in. wyrównują strukturę włosa. Loki potrzebują więc szamponu, odżywki i maski o właściwościach wygładzających.

A wygładzanie nie prowadzi do prostowania?

– Nie. Preparaty do wygładzania zamykają łuski włosów, a co za tym idzie, powodują, że włosy nabierają elastyczności i sprężystości, przez co mają mocniejszy skręt.

Jakie preparaty powinniśmy kupować?

– Wybierając odżywkę, zwróćmy uwagę, czy ma w składzie karagen – to ekstrakt z czerwonych wodorostów, który ze względu na obecność karageniny ma właściwości żelujące. Zamyka łuski włosów i nawilża je. Na półce powinny się również znaleźć preparaty z pantenolem i gliceryną. Loki lubią również olejki. Nieważne, czy będzie to olej argonowy czy kokosowy – ważne, by nakładać olejek na końcówki włosów. Do układania włosów używajmy pianki, która utrwali skręt. Znaczenie przy pielęgnacji włosów kręconych ma również odpowiednie cięcie. Powinny być cięte pod kątem, by nie uszkodzić struktury włosa. Gwarantuje to, że końcówki nie będą się rozdwajać. A co za tym idzie, loki nie będą się puszyć – wręcz przeciwnie: będą się naturalnie skręcać.

 

  

 

 

Maria Katscher – jest jedną z najbardziej cenionych stylistek w kraju i jednocześnie świetnym szkoleniowcem, uczennicą legendy światowego fryzjerstwa – Antoniego Cierplikowskiego. Swoją przygodę z fryzjerstwem zaczęła niemal 50 lat temu. Od kilkunastu lat prowadzi poznański salonu fryzjerski „Renesans Urody”.